Młodzież w działaniu
Nasze wrażenia - Janek
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 14 Maj 2012 20:32

Wyjazd do Estonii był nową i bardzo ciekawą przygodą. Pierwszą noc spędziliśmy w Talinie. Drugiego dnia pojechaliśmy na miejsce zbiórki, w momencie spotkania się z młodzieżą z innych krajów nie sądziłem, że tak szybko się zaprzyjaźnimy.

Mieszkaliśmy w kompletnej dziczy, dodając do tego nasze beznadziejne posiłki, można powiedzieć, że przeżyliśmy survival. Codziennie mieliśmy zaplanowany harmonogram zajęć. Jako polska grupa zebraliśmy najwięcej pochwał. Wyjazd uznaję za udany ze względu na to, że była to wspaniała przygoda, zawarłem nowe znajomości oraz udoskonaliłem język.

Jan Gajdzica

 
Nasze wrażenia - Karolina L.
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 14 Maj 2012 20:30
14.04.2012r. wyruszyliśmy pociągiem z Bielska-Białek do Warszawy, gdzie spędziliśmy kilka godzin, zwiedzając Złote Tarasy i z niecierpliwością czekaliśmy na wylot do Tallina. Pierwszą noc spędziliśmy u organizatorów w stolicy Estonii. Deszczowa pogoda nie przeszkodziła nam w zwiedzaniu miasta. Następnego dnia byliśmy już w drodze do Põlvy, małej miejscowości na południu kraju. Stamtąd była już krótka droga do naszego domku w lesie. Na miejscu przywitały nas grupy młodzieży z: Francji, Estonii i Węgier. Wszyscy okazali się bardzo mili i otwarci. Resztę wieczoru spędziliśmy na wzajemnym zapoznawaniu się oraz podziwianiu widoków malowniczego jeziora, które rozpościerało się wokół nas. Mieliśmy również możliwość skorzystanie z autentycznej estońskiej sauny. Następnego dnia powitaliśmy grupę z Włoch i Hiszpanii i z niecierpliwością oczekiwaliśmy kolacji, którą przygotowywała ekipa z Estonii. Każdy kraj miał wyznaczony termin swojego „wieczorku”, na którym mogliśmy poznać kulturę oraz kuchnię danego narodu. Polska grupa miała okazję wykazać się już następnego dnia. Dzięki zdolnościom kulinarnym pani Maciałowicz i Pawła Hałgasa ugościliśmy wszystkich przepysznymi racuchami z jabłkami oraz innymi polskimi specjałami. Podobno była to jedna z najlepiej przygotowanych kolacji. Każdy wieczór miał w sobie coś specjalnego.
Codziennie poświęcaliśmy też czas na wspólne spotkania i pracę w międzynarodowych grupach. Świetnie się razem bawiliśmy. Niezapomniane było również oglądanie meczu piłkarskiego Real Madryt - FC Barcelona w towarzystwie Hiszpanów. Oczywiście, znalazł się też czas na pracę, kiedy to po spotkaniu z lokalnymi władzami wzięliśmy udział w akcji „Sprzątanie świata”.
Podczas tego wyjazdu zawiązało się również wiele nowych przyjaźni. Mimo że spędziliśmy ze sobą tylko 10 dni, to staliśmy się jedną wielką, międzynarodową rodziną . I choć dzielą nas tysiące kilometrów, dalej pozostajemy w kontakcie.
Podsumowując, pobyt ten był udany pod każdym względem , przeżyliśmy wiele niezapomnianych chwil, które zapamiętamy na zawsze.
Karolina Legierska
 
ESTONIA 2012
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 14 Maj 2012 20:25

W ramach projektu „MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU” sześcioro uczniów klas 2 wzięło udział w wymianie młodzieży w Estonii. W dniach od 14 do 24 kwietnia grupa w składzie: Karolina Cyganek, Jan Gajdzica, Paweł Hałgas, Karolina Legierska, Paulina Sławińska i Anna Trombik mieli okazję pracować z 40 młodymi ludźmi z :Estonii, Francji, Hiszpanii, Węgier i Włoch.

Tematyka projektu związana była z akcjami wolontariatu w odległych regionach. Uczyliśmy się pracy w międzynarodowym zespole, poznawaliśmy swoje kultury, przełamywaliśmy stereotypy i bariery, nie tylko językowe. Dowiedzieliśmy się wiele na temat idei wolontariatu, programach związanych z tą tematyką, poszczególnych krokach akcji pomagania innym, od pomysłu rozreklamowania akcji do zdobywania funduszy. Na zakończenie wzięliśmy udział w organizowanej przez lokalne władze okręgu Põlva akcji „Sprzątania świata”.

W czasie naszej wizyty w Estonii mieliśmy sposobność poznania wielu ciekawych ludzi, nawiązania przyjaźni czy kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować podobnymi wymianami, ale, co najważniejsze otrzymaliśmy, bardzo cenną lekcję pokory - mimo napotkanych trudności zrozumieliśmy, że pomaganie innym nie wymaga niczego ponad własne chęci.

Gimnazjaliści z Dębowca, chociaż najmłodsi wiekowo, okazali się być najbardziej dojrzałą grupą pod względem organizacyjnym. Wykazali się kreatywnością, pracowitością i wysoka kulturą osobistą. Prezentowali nasz kraj, region, szkołę w najlepszy możliwy sposób, za co im serdecznie dziękuję. Praca z nimi nad tym projektem była prawdziwą przyjemnością.

 

Koordynator projektu
Joanna Maciałowicz

 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

Strona 3 z 3