Młodzież w działaniu
Holandia - wrażenia - Wojtek
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 05 Maj 2013 22:58

Bardzo mi się podobało w Holandii. Było mnóstwo zabawy, śmiechu i angielskiego. Najbardziej podobały mi się trampoliny, bo skakaliśmy na nich przez cały wolny czas. Amsterdam to przepiękne miasto z wieloma zabytkami, ciekawymi miejscami, drogimi sklepami (Kalina i Karolina mogą potwierdzić) i ludźmi różnych narodowości. Nauczyliśmy się wielu gier karcianych. Nie było co prawda Internetu i nie mieliśmy dostępu do Facebooka itd., ale przeżyliśmy i można powiedzieć, że to nawet lepiej, bo skupiliśmy się na rozmowie „tu i teraz”, a nie na czatowaniu z Polakami. Choć to moja pierwsza wymiana to była naprawdę genialna. Mam nadzieję, że uda mi się pojechać na następne.

Wojtek Rusin, 2c

 
Holandia - podsumowanie
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 05 Maj 2013 22:50

W dniach od 8 do 15 kwietnia 6 uczniów i 2 nauczycielki Gimnazjum w Dębowcu wzięło udział w wymianie młodzieży w Holandii, w ramach projektu „Młodzież w działaniu”.

Temat projektu: „InVade – intercultural cooperation and sharing of historical and cultural background” – dotyczył poszukiwań podobieństw ale i różnic pomiędzy krajami partnerskimi: Holandią, Rumunią i Polską. Przez cały czas trwania projektu pracowaliśmy w grupach wykonując liczne zadania wytyczone nam przez organizatorów. Językiem komunikacji był języka angielski, co dało uczestnikom szansę posługiwania się nim w czasie prac ale i w czasie wolnym. Jednym z ciekawszych zadań było wykonanie łodzi i zwodowanie jej na jednym z licznych kanałów. Zadanie to wymagało kreatywności, współpracy i zastosowania techniki.

Podczas wieczorków kulturowych mieliśmy okazję skosztować dań kuchni holenderskiej i rumuńskiej, zobaczyć stroje narodowe i poznać muzykę i tańce danego kraju. Podczas wieczoru polskiego ugościliśmy uczestników oscypkiem z żurawiną, kabanosem i chlebem czosnkowym podanymi jako przystawki oraz schabem zapiekanym z kapustą kiszoną i ziemniakami jako danie główne, a na deser przygotowaliśmy ciasto bananowe. Goście zostali poczęstowani także słodyczami z Polski, nauczeni tańca regionalnego ”Mietlorz” oraz piosenki „Zasiali górale owies”. Gimnazjaliści przygotowali także krótką prezentację najsłynniejszych Polaków, gdzie największy aplauz otrzymała kreacja Wojtka Rusina (Jan Paweł II) oraz Tomka Cieńciały (Lech Wałęsa). Udało nam się także zwiedzić Amsterdam – stolicę Holandii oraz okoliczne urokliwe miejscowości. Pełni wrażeń, nowych przyjaźni wróciliśmy szczęśliwie do Dębowca.

Dla mnie najważniejsze w tym projekcie okazała się umiejętność pokonywania stereotypów głęboko w nas zakorzenionych. Obrazu Rumuna postrzeganego jak wędrownego Cygana czy Polaka – pijanego kierowcy. Podczas tego spotkania mieliśmy wszyscy okazję przekonać się, że różnimy się kulturą, historią itd. ale tak naprawdę wszyscy jesteśmy podobni. Była to ogromna lekcja tolerancji, pokonywania barier – także językowych i uczenia się od siebie nawzajem.

Projekty takie to część edukacji nieformalnej (z angielska non-formal learning), gdy młodzież nie siedząc w ławkach szkolnych zdobywa wiedzę i umiejętności często owocujące przez wiele lat. Mam nadzieję, że i tym razem tak będzie.

Koordynator projektu Joanna Maciałowicz


Uczniowie naszego gimnazjum po raz kolejny mieli okazję brać udział w projekcie „Młodzież w działaniu”, ale po raz pierwszy projekt zakładał wyjazd dwóch opiekunów, co pozwoliło mi wziąć w nim udział.

Wszystkie doświadczenia, wiedza i umiejętności zdobyte w Holandii były możliwe dzięki wspaniałym uczniom i koordynatorowi którzy towarzyszyli mi w tej podróży, a także partnerom z Holandii i Rumunii. Niesamowite było, jak łatwo można obalić utkwione w naszych głowach stereotypy i że mamy mnóstwo wspólnych wartości, których jest więcej niż dzielących nas różnic. Mam nadzieję, że jak najwięcej młodych ludzi będzie mogło skorzystać z tego rodzaju projektów w przyszłości, żeby móc świadomie podejmować decyzje o swoim kształceniu i zdobywać umiejętności, których nawet najlepsza szkoła nie jest w stanie nauczyć.

Barbara Szczypka

 
Holandia - wizyta przygotowawcza
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 11 Marzec 2013 13:08

W dniach 26 luty - 1 marca 2013 koordynator projektu Joanna MAciałowicz oraz promotor Barbara Szczypka wzięły udział w wizycie przygotowawczej w miejscowości Almere w Holandii. Wizyta miała na celu przygotowanie formalnej i technicznej strony wymiany młodzieży zaplanowanej na kwiecień 2013. W wymianie biorą udział trzy państwa: Holandia, Ruminia, Polska. Tematem projektu jest współpraca międzykulturowa oraz dzilenie się tłem historycznym krajów partnerskich: "InVade - Intercultural cooperation and sharing of historical and cultural backgrounds". W wymianie będzie uczestniczyć 6 uczniów naszego gimnazjum: Karolina Legierska, Kalina Supłat, Kinga Rusin, Wojciech Rusin, Michał Kaleta oraz Tomasz Cieńciała. Reszta relacji po powrocie z wymiany.

Joanna Maciałowicz, Barbara Szczypka

 
Nasze wrażenia - Ania
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 14 Maj 2012 20:35

14 kwietnia 2012, godzina 6.48 wypoczęci i pełni życia wyruszamy w naszą podróż do Estonii. Późnym wieczorem w Talinie odbierają nas opiekunowie, u których spędzimy jedną noc. Następnego dnia w godzinach popołudniowych docieramy do Põlvy i jedziemy do naszego ośrodka, gdzie spędzimy najbliższe 10 dni. Zapoznajemy się z ludźmi z różnych państw. Na początku troszkę przeraża mnie poziom języka angielskiego moich kolegów i koleżanek, jednak po bardzo krótkim czasie odnajduje się w grupie. Zamysłem naszego wyjazdu był wolontariat, dlatego każdego dnia odbywaliśmy dyskusje na temat pomagania innym ludziom, opowiadalismy o wolontariacie w naszej szkole, naszym kraju. Po całodziennej pracy oraz różnych zabawach nadchodziły wieczory, czyli tzw. „Evening”. Polegało to na prezentowaniu dla danego kraju np. jedzenia. Na włoskim wieczorze robiliśmy samodzielnie pizzę. W ostatnim dniu zrealizowaliśmy nasz plan tzn. przez 3 godziny sprzątaliśmy Põlvę.

Po 10 dniach wspaniałych przeżyć przyszło pożegnać Estonię. Pełni pozytywnych wrażeń wracamy do domu, na szczęście, przyjaźnie, które tam zawarliśmy, dalej są przez nas podtrzymywane.

Ania Trombik

 
Nasze wrażenia - Karolina C.
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 14 Maj 2012 20:34
Nazywam się Karolina Cyganek, chodzę do klasy 2B. Wraz z Anią, Janem, Karoliną, Pauliną i Pawłem oraz panią Maciałowicz wyjechaliśmy w połowie kwietnia do Estonii, w ramach projektu ''Młodzież w działaniu''. Tematem przewodnim projektu była pomoc lokalnej społeczności, mieszkającej kilkadziesiąt kilometrów od miast. Najbardziej podobała mi się praca w pomieszanych grupach, gdzie podawaliśmy propozycje, jak rozwiązać problemy mieszkańców. Oprócz wolontariatu mieliśmy różne ciekawe gry i zabawy oraz wieczorki, które codziennie prowadzili przedstawiciele danego państwa. Dzięki temu mogliśmy bliżej poznać zwyczaje i kulturę oraz typowe potrawy związane z ich państwami. Wyjeżdżając do Estonii udoskonaliłam swój język angielski oraz poznałam wielu ciekawych ludzi.
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 3